

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.2 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 4213
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35029
Ext.Price$0.35029
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35029 | $0.35029 |
| 10 | $0.29529 | $2.95290 |
| 25 | $0.27973 | $6.99325 |
| 50 | $0.26499 | $13.24950 |
| 100 | $0.25103 | $25.10300 |
| 300 | $0.23716 | $71.14800 |
| 500 | $0.22406 | $112.03000 |
| 1000 | $0.21335 | $213.35000 |
| 3000 | $0.20158 | $604.74000 |
| 5000 | $0.19045 | $952.25000 |
| 10000 | $0.18139 | $1813.90000 |
